0312 433 34 61
Dil Seçin
trende

MERAK ETTİKLERİNİZ

09.11.2019
364 görüntülenme
MERAK ETTİKLERİNİZ

ALGIDA DÜŞÜŞ

İşitme sorunu tedavi edilmemiş kişiler; işitme sorunu olmayan kişilere oranla %30-40 DAHA FAZLA algı ve düşünme yeteneklerinde düşüş yaşamaktadır.

GÜVENLİK VE DENGE

Hafif işitme kaybı(25 dB) yaşayan kişilerin, işitme sorunu olmayanlara oranla 3 kat fazla düştükleri gözlemlenmiştir. Her ek 10 dB işitme kaybında kişinin düşme oranı daha fazla yükselir.

YÜKSEK TANSİYON

Yüksek tansiyon ile tedavi edilmemiş işitme sorunu arasında önemli bir bağlantı olduğu gözlemlenmiştir.

Yüksek tansiyonun yaşlı insanlarda işitme sorununu hızlandıran bir faktör olduğu gözlemlenmiştir.

OBEZİTE

Kadınlarda yüksek vücut kitle indeksi ve geniş bel çevresi  İŞİTME SORUNU RİSKİNİ arttırdığı gözlemlenmiştir.

KEMİK ERİMESİ

Yapılan bir çalışmada kemik erimesi ve işitme sorununun bağlantılı olduğu anlaşılmıştır. Teoriye göre üç orta kulak kemiğinde, kemik erimesi nedeniyle iletim tipi işitme bozukluğu yaşandığı gözlemlenmiştir.

TOPLUMDAN SOYUTLANMA

50 YAŞ VE ÜZERİ; kişilerde İşitme Kaybı Tedavi edilmemiş kişilerin, İşitme Cihazı takan kişilere göre daha fazla depresyon, endişe, öfke, düş kırıklığı, duygusal dengesizlik ve paranoya yaşadıkları saptanmıştır.

TINNITUS

%90 İşitme Kaybı  yaşayan insanlar çınlama sorunu da yaşıyor. Çınlama her 5 kişiden birinde vardır. Çınlama; işitme kaybından, yaralanmadan ya da dolaşım sistemi bozukluğundan kaynaklanabilir.

GÖZ SAĞLIĞI

Görme yetisi, sesin nereden geldiğinizi bilmenize yardımcı olur. Eğer görme ve işitme kaybı varsa ses konumunu belirlemek çok zordur.

KALP SAĞLIĞI

İç Kulak kan akışına son derecede hassastır. Çalışmalar sağlıklı bir kardiyovasküler sistemin ( kalp ve damar ) işitmeye iyi bir etki yaptığını göstermiştir. İç kulakta yetersiz kan akışı ve kan damarlarında yaralanma işitme kaybına yol açabilir.

SİGARA İÇMEK

Sigara içenler içmeyenlere oranla %70 DAHA FAZLA İşitme Kaybı riski taşırlar.

ŞEKER HASTALIĞI

Şeker Hastalarında işitme kaybı , Şeker Hastası olmayanlara oranla 2 KAT Fazladır. Kan Şekeri normalden yüksek ama henüz diabet tanısı konmamış kişilerde bile, Kan Şekeri normal olanlara oranla % 30 daha yüksektir.

İLAÇ ZEHİRLENMESİ

Piyasada 200 DEN FAZLA ilacın işitme kaybına yol açtığı bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.